Горка Изагире

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Горка Изагире

Горка Изагире на Лиеж-Бастон-Лиеж
Лични податоци
Цело име Горка Изагире Инчаусти
Роден 7 октомври 1987 (1987-10-07) (27 г.)
Ормаизтеги, Шпанија
Висина 1,76 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мувистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2009
2010–2013
2014–
Контентполис-Ампо
Еускалтел-Еускади
Мувистар Тим
Значајни победи
Пруеба Вилјафранка де Ордизија (2010, 2012)
Последна промена
16 март 2015

Горка Изагире Инчаусти (шпански: Gorka Izagirre Intxausti; р. 7 октомври 1987) — шпански професионален велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мувистар Тим.[1] Тој е брат на велосипедистот Јон Изагире.[2]

Заедно со брат му, потпишал за Мувистар Тим за сезоната 2014.[1]

Достигнувања[уреди]

2010
1. Етапа 4 Трка околу Луксембург
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
7. Етапа 3 Енеко Тур
2011
2. Трофео Деја
7. Етапа 8 Париз-Ница
9. Трофео Инка
10. Краен пласман Тур ди Хаут Вар
2012
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2013
7. Краен пласман Тур Даун Андер
2014
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2. Класика Примавера
2015
8. Краен пласман Тур Даун Андер
9. Краен пласман Париз-Ница

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]