Владивосток

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Владивосток
Vladivostok harbor.jpg
Знаме на Владивосток
Знаме
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 43°8′″N, 131°54′″E

Општи податоци
Име

Владивосток
руски:
Управа
Земја  Русија
Географија
Население

Владивосток (на руски: Владивосток) е град во Русија, кој се наоѓа на крајбрежието на Тихи Океан. Градот е административен центар на Приморскиот крај. Има население од 586 000. жители според пописот на населението од 2005 година.