The Sims 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Sims 2
North American cover
Омотот на играта
Изработувач(и) EA Games (Maxis)
Издавач(и) Electronic Arts (PC)
Aspyr (Mac)
Дизајнер(и) Патрик Ј. Барет III, Метју Л. Браун, Купер Бакингам, Kacper Centowski, Џина Чејлмерс, Шенон Копјур, Мајкл Кокс, Сет Олфишки, Ејми Далас, Кевин Гибсон, Даниел Хајат, Кевин Хоган, Хантер Хоу, Крегинтон Хрт, Тревор Џаловитз, Линдзи МекГоу, Ешли Монив, Солвеиг Педерсон, Тод Риамон, Кана Рајан, Лорен Вилер, Џенин Јанг, Стујарт МекАртер
Серијал The Sims
Погон Pixomatic
Последна верзија 1.0.0.1022 / 1.0 Rev C
Подлоги Windows
Mac OS X
Датум на издавање Windows СА 14 септември, 2004 ЕУ 16 септември, 2004

Mac OS X
13 јуни, 2005

Жанр(ови) Животна симулаторна игра
Режим(и) Single player
Рејтинзи ESRB: T
OFLC: M
PEGI: 12+
Медиум CD (4), DVD (1), Download
Побарувања Предлошка:The Sims 2 SR[1][2]

The Sims 2 е стратегиска компјутерска игра изработена од Maxis, а издадена од EA Games. Пуштена во продажба во септември 2004 и продадени се рекордни милион копии во првите десет дена.

Начин на игра[уреди | уреди извор]

Нивоа на живеење[уреди | уреди извор]

Симсовите можат да се развиваат во шест животни стази: бебе, детенце, дете, тинејџер, возрасен, стар (експанзиониот пакет The Sims 2: University вклучува нова специјална стаза на развивање, полнолетен, за симсовите кои одлучуваат да одат на факултет). Симсовите умираат од природна смрт кога ќе поминат точно денови а тоа се случува во староста. Тие можат да умрат од неприродна смрт откако ќе ја поминат втората фаза на живот, иако малите деца се преземани од социјални работници момент пред нивните потреби да дојдат до најниско ниво. Иако откако симсот ќе се породи, детето е во бебешката стаза на живот, не е можно да направиш дете во оваа стаза кога самите создавате семејство. Ако сакате да создавате сим во бебешка стаза ќе мора да еден од вашите симсови да се породи.

Ликови[уреди | уреди извор]

Има три готови соседства во The Sims 2, Плезентвју (Pleasantview), Стрејнџтаун (Strangetown) и Верновајл (Veronaville). Други готови соседства доаѓаат со посебни експанзиони пакети. Многу готови ликови имаат своја приказна и минато. Главното соседство во The Sims, The Sims 2 и наскоро во The Sims 3 е Плезентвју. Тоа ги содржи најважните ликови и приказни во играта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. „Mac OS X system requirements“. Aspyr Media. Архивирано од изворникот на 2006-10-20. Посетено на 2006-08-29.
  2. „Windows system requirements“. EA Games. Архивирано од изворникот на 2012-03-13. Посетено на 2006-08-29.