The Police

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полис
The Police на жив настап на 1 август 2007 во Медисон Сквер Гарден, Њујорк.
Животописни податоци
ПотеклоЛондон, Англија
Жанровинов бран, пост-панк, поп рок, реге рок
Период на активност1977–1986,
2007–денес
ИздавачиA&M, Polydor, Universal Music Group
СоработнициStrontium 90, Oysterhead, Gizmo, Sting
Мреж. местоOfficial website
Поранешни членови
Стинг
Енди Самерс
Стјуард Коупленд
Андри Падовани

The Police (се чита „д полис“ — МФА:ðə pəˈlis) е рок бенд составен од тројца членови: Стинг (вокал, бас гитара), Енди Самерс (гитара, вокал) и Стјуард Коупленд (тапани, вокал). Бендот стана светски познат во раните 1980-ти, свирејќи стил на рок кој беше под влијание на џез, панк рок и реге музиката.