Q

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Q (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Qq

Q е седумнаесеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /к/, /c/, /k'/ или /k!/.