NGC 1807

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1807

{{{опис}}}

Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 10 м 46 с
Деклинација + 16° 30' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
7
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 25 јануари 1832
Други ознаки OCL 462, * group?

NGC 1807расеано ѕвездено јато во соѕвездието Бик, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1807 се споменува и како OCL 462, * group?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 јануари 1832 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1807 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7 m.[2] NGC 1807 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 10 м 46 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 16° 30' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1807 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 180; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 639.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]