J (латиница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од J (Латиница))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Jj

J е десеттата буква од латиницата. Оваа буква има фонетската вредност /dʒ/, /j/ или /h/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква ј.