Half-Life

Од Википедија — слободната енциклопедија
Half-Life

Изработувач(и) Valve
Издавач(и) Sierra Studios
Композитор(и) Кели Бејли
Серијал Half-Life
Погон GoldSrc
Подлоги
Датум на издавање Windows
САД 19 ноември 1998[1]

Европска Унија 27 ноември 1998[2]
PlayStation 2
САД 14 ноември 2001[3]
Европска Унија 30 ноември 2001
macOS, Linux
14 февруари 2013

Жанр(ови) пукачка игра од прво лице
Режим(и) едноиграчки, повеќеиграчки

Half-Life (буквално: Период на полураспад) — компјутерска игра во жанрот научнофантастична пукачка игра од прво лице, развиена од американската компанија Valve Corporation и објавена од Sierra Studios на 19 ноември 1998 г. за лични сметачи.[4] Таа е првата игра во серијата Half-Life. Технички е заснована на значително редизајниран погон Quake од id Software.[5] Во 2001 г., Gearbox Software ја пренел Half-Life на конзолата PlayStation 2.[6] Играта била развиена и за платформата Sega Dreamcast, но изданието било откажано.[7][8] Во јануари 2013 г., Valve ја пренел играта за Linux и OS X.[9][10]

Half-Life прв вовел револуционерен пристап кон раскажувањето приказни во светот на игрите, избегнувајќи ги традиционалните сцени во корист на развивање на заплетот целосно во рамките на играта.[11][12] Овој иновативен раскажувачки стил, беспрекорно внесен во играчкиот процес, добил широко распространето признание од играчките изданија. Внесувајќи ги играчите непосредно во развивачката приказна без да се потпира на видеозаштитните екрани, Half-Life поставил нов стандард за извонредно раскажување приказни во видеоигрите. Друга извонредна одлика на Half-Life бил неговиот напреден систем за вештачка интелигенција (ВИ) користен од непријателските ликови.[13] Критичарите и играчите го пофалиле сложеното однесување што го покажале противниците, што додало длабочина и предизвик на доживувањето во играчкиот процес.[14][15] Понатаму, Half-Life го вовел концептот на сојузници на играчи во жанрот пукачка игра од прво лице, нов елемент на игра во времето на неговото објавување. Оваа иновација не само што ја подобрила динамиката на играта, туку и придонела и за угледот на играта за ширење на границите на традиционалните играчки традиции.[16][17]

Нашироко сметан за револуционерен наслов, Half-Life е заслужен за револуционерниот жанр на пукачките игри од прво лице и воведување на нова епоха на играчкиот дизајн. Неговото спојување на иновативно раскажување приказни, напредна вештачка интелигенција и механика на сојузниците на играчите означило значајна пресвртница во развојот на видеоигрите, вдахнувајќи ги идните развивачи да ги поместат границите на творештвото и внесувањето во играчките доживувања.

Содржина[уреди | уреди извор]

„Half-Life“, издадена во 1998 г. од Valve Corporation, е пукачка игра од прво лице што ја следи приказната за Гордон Фримен, теоретски физичар што работи во истражувачката установа „Црна Меза“. Играта започнува со опит што тргнал наопаку, предизвикувајќи резонантна каскада што отвора портали од друг простор, ослободувајќи вонземјански суштества во зградата. Како Гордон Фримен, играчите се движат низ зградата, борејќи се и со непријателските вонземјански суштества и со воените сили испратени да ја спречат ситуацијата. По патот, Гордон ги открива тајните на зградата и работи да го спречи упадот на вонземјаните додека преживува разни опасности и загатки. Играта добила признание од критичарите и оттогаш станала една од највлијателните и култни видеоигри на сите времиња, создавајќи бројни продолженија и одделни делови.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mullen, Michael (November 19, 1998). „Half-Life Released“. GameSpot. Архивирано од изворникот на January 15, 2000.
 2. „Reviews • Half-Life“. PC Gamer UK. Бр. 68. Future Publishing. December 1998. стр. 86.
 3. „Half-Life PS2 Ships to Retail - Available Nov 14th - PS2 News“. GameZone. April 29, 2007. Архивирано од изворникот на April 29, 2007. Посетено на May 21, 2023.
 4. „Half-Life (1998) Windows release dates“. Архивирано од изворникот на 2013-04-16. Посетено на 2024-02-08.
 5. „The Final Hours of Half-Life. Part 3 - The Valve Difference“. GameSpot (англиски). ZDNet. Архивирано од изворникот на 1999-05-07. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help)
 6. „Half-Life для PS2 (англиски). IGN. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Посетено на 2017-12-28. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 7. Anthony Chau (2001-06-18). „Not Given Half A Chance: The Cancellation of Half-Life“ (англиски). IGN. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 8. Shane Satterfield (2001-06-15). „Half-Life for the Dreamcast officially cancelled“ (англиски). GameSpot. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 9. „Valve Pushes Out Half-Life For Linux“. www.phoronix.com (англиски). Посетено на 2024-02-08.
 10. Michael McWhertor (2013-01-25). „Valve releases original Half-Life for Mac and Linux“ (англиски). Polygon. Архивирано од изворникот на 2013-12-17. Посетено на 2014-10-10. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 11. „Stories Of Gaming: An Essential 50 Recap“ (англиски). 1UP. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 12. „Half-Life Review“ (англиски). The Adrenaline Vault. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 13. „Stories Of Gaming: An Essential 50 Recap“ (англиски). 1UP. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 14. „Half-Life Review“ (англиски). The Adrenaline Vault. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 15. „Half-Life Review“ (англиски). The Adrenaline Vault. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 16. Carlos Legorreta (2004-09-13). „Half-Life Review“ (англиски). MyGamer. Архивирано од изворникот на 2012-01-25. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help)
 17. Ron Dulin (20.11.1998). „Half-Life Review“ (англиски). Gamespot. Архивирано од изворникот на 2012-10-16. Посетено на 2012-08-23. Занемарен непознатиот параметар |deadurl= (help); Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]