Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Dž (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Dž dž

е латиничен диграф кој се користи за претставување на фонемата /dʒ/. Оваа буква се користи во словенските јазици, како на пример хрватски јазик, босански јазик, словенечки јазик и за транскрипција на буквата џ во македонскиот и српскиот јазик.