Шрихарикота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sriharikota се наоѓа во Андра Прадеш

Координати: 13.71987° СГШ 80.23006° ИГД

Шрихарикота или Шрихарикоте е корален остров во близина на брегот на Андра Прадеш во Индија на околу 80 км северно од Мадрас.

На овој остров се наоѓа и единствениот индиски вселенски центар, користен од ИСРО за лансирање на многустепени ракети како што се PSLV и GSLV.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]