Домбаровски

Координати: 50°45′59″N 59°32′40″E / 50.76639° СГШ; 59.54444° ИГД / 50.76639; 59.54444
Од Википедија — слободната енциклопедија

Домбаровски е база за лансирање на интерконтинентални балистички ракети (ИКБР), која се наоѓа во Оренбуршката област во Русија.

На 22 декември 2004 вооружените сили на Руската Федерација спровеле лансирање на ракетата Р-36 од космодромот Домбаровски до полусостровот Камчатка.[1]

Во моментов космодромот го користи меѓународната вселенска компанија "Космотрас" за комерцијални лансирања на ракетите "Дњепар". Поважни товари, изведени од "Дњепар":

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Информации од Енциклопедија Астронавтика.

50°45′59″N 59°32′40″E / 50.76639° СГШ; 59.54444° ИГД / 50.76639; 59.54444