Палмачим (авиобаза)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 31.897778° СГШ 34.690556° ИГД

Палмахим (хебрејски: פלמחים) — воздухопловна база во Израел, сместена на средоземниот брег. Во оваа база се наоѓаат хеликоптери, беспилотни разузнавачки летала, ПВО летала, како и полетувачката површина на ракетата Чави, која исфрла товар во повратната орбита над Средоземното Море. Така би било сигурно дека остатоците од ракетата ќе паднат над водата, а не над населено место. Едно од последните лансирања се одвивало на 11 јуни 2007 година кога бил лансиран разузнавачкиот вештачки сателит Офек 7[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Israel Launches New Spy Satellite www . spacewar.com, accessed 12 June 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]