Андеја (космодром)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изложена ракета на влезот на Андеја

Андеја е космодром и ракетна база која се наоѓа на островот Андеја во северна Норвешка. Од 1962 година од космодромот Андеја се истрелани над 1.200 ракети со секакви конфигурации.

Во 1997 година е отворена опсерваторијата ALOMAR, која има за цел да ги испита средните слоеви на атмосферата во арктичните региони.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Координати: 69°17′39″N 16°01′15″E / 69.29417° СГШ; 16.02083° ИГД / 69.29417; 16.02083