Шлотхајм (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шлотхајм (германски: Schlotheim) е општинска заедница во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шлотхајм.

Општинската заедница Шлотхајм се состои од следниве општини:

  1. Ботенхајлинген
  2. Исерсхајлинген
  3. Клајнвелсбах
  4. Кернер
  5. Маролтероде
  6. Нојнхајлинген
  7. Обермелер
  8. Шлотхајм

Координати: 51°15′00″ СГШ; 10°40′01″ ИГД / 51.250° СГШ; 10.667° ИГД / 51.250; 10.667