Шлотхајм (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шлотхајм (германски: Schlotheim) — поранешна општинска заедница во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шлотхајм. Била распуштена во декември 2019 година.

Општинската заедница Шлотхајм се состоела од следниве општини:

  1. Ботенхајлинген
  2. Исерсхајлинген
  3. Клајнвелсбах
  4. Кернер
  5. Маролтероде
  6. Нојнхајлинген
  7. Обермелер
  8. Шлотхајм

Координати: 51°15′00″ N; 10°40′01″ E / 51.250° N; 10.667° E / 51.250; 10.667