Шаблон:Cronopar/man

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Следниве шаблони се користат за да се отвори, создаде хронологија на натпревари на одреден фудбалер во националната репрезентација:

{{Репрезентативни настапи|Country data/man}}
{{Cronopar|Дата|Град|{{{1}}}|гол1|гол2|{{{2}}}|ГолИграч|Натпреварување|година|фаза|про.|пен.|Забелешка|Детали}}
{{Cronofin|ВкНастапи|ВкГолови|МестоНастапи|МестоГолови}}
Употребата во детали е објаснета подолу.

Хронологија - Почеток[уреди извор]

За да почнете со хронологијата на натпревари го користите следниов шаблон:

{{Репрезентативни настапи}}
Можете да внесете код во полето Country data/man, во зависност од националниот тим на играчот според кодовите од списокот на ФИФА.

Пример 1:
ENG

Пример 2:
ITA

Хронологија - Натпревари[уреди извор]

За да внесете натпревар во хронолошката серија користете го следниот образец:

{{Cronopar|Дата|Град|CodNaz1|GolNaz1|GolNaz2|CodNaz2|ГолИграч|Натпреварување|Година|Fase|DtsGg|Пенали|Инфо|Детали|LinkCittà}}
Vediamo i diversi campi da inserire:

 • Дата (задолжително): дата на натпреварот;
 • Град (задолжително): градот каде што се одиграл натпреварот;
 • Country data1 (задолжително): внесете го знамето и името на националната селекција според кодовите од списокот на ФИФА;
 • гол1 (задолжително): Головите на домашниот национален тим;
 • гол2 (задолжително): Головите на гостинскиот национален тим;
 • Country data2 (задолжително): внесете го знамето и името на националната селекција според кодовите од списокот на ФИФА;
 • Гол на играчот : Доколку играчот не постигнал гол податоците се изоставуваат "-";
 • Години : Само за натпреварувања поврзани со Cronosub (како Светско, Европско...), тогаш би требало да влезе и годината;
 • Фаза: Само на светски и европски првенства можете да внесувате во која фаза било тоа од натпреварувањето;
 • ПроЗг (по избор): Тука можете да внесете кодови Про (ако натпреварот бил решен на продолженија или пенали), Зг (или ако натпреварот бил решен на Златен гол) и Сг (сребрен гол);
 • Пенали (по избор): Само ако натпреварот бил решена на пенали;
 • Инфо (по избор): Било какви забелешки за играта на играчот (замени, Жолти картони, црвени картони и сл.). Погледнете истотака заменет, влегол во игра, добил жолт картон и Red card);
 • Детали (по избор): Детали од натпреварот (детален преглед на натпреварот ако се содржи на википедија, статна постава, стрелци на головите, замени, картони итн.);

Пример 1:
{{Cronopar|9-7-2006|Берлин|{{fb-rt|Италија}}|1|1|{{fb|Франција}}||СП 2006 финале|dts|5 - 3|4-та титула}}

9-7-2006 Берлин Италија Италија 1 – 1 прод.
(5 - 3 пен.)
Франција Франција СП 2006 - финале - 4-та титула

Пример 2:
{{Cronopar|22-8-2007|Будимпешта|Унгарија|3|1|Италија|1|Пријателска}}

22-8-2007 Будимпешта Унгарија Унгарија 3 – 1 Италија Италија Пријателска 1

Хронологија - Натпревари - Субшаблон[уреди извор]

Следниот шаблон го активира образецот Хронологија-натпревар :

Доколку натпреварот не е меѓу нив, се прикажува текстот внесен преку параметарот "Натпреварување".

Хронологија - Крај[уреди извор]

За да завршите хронологијата на натпревари, користете го следниов шаблон:

{{Cronofin|TotPresenze|TotGol|PosPres|PosGol|LinkPres|LinkGol}}
I campi PosPres, PosGol sono opzionali, i campi LinkPres e LinkGol servono solo per giocatori non italiani.

Пример 1:
{{Cronofin|10|5}}

Вкупно Настапи 10 Голови 5

Пример 2:
{{Cronofin|123|12|1|1}}

Вкупно Настапи (1º posto) 123 Голови (1º posto) 12

Пример 3 (за странски играчи):
{{Cronofin|159|98|1|1|Фудбалска репрезентација на Аргентина#Листа на играчи со најмногу настапи|Фудбалска репрезентација на Аргентина#Листа на играчи со најмногу постигнати голови}}

Вкупно Настапи (1º место) 159 Голови (1º место) 98

Комплетен пример[уреди извор]

Еве еден комплетен пример:

{{Репрезентативни настапи}}
{{Cronopar|9-7-2006|Берлин|ITA|1|1|FRA|'''1''|Светско првенство|2006|финале|прод.|5 - 3|4. титула}}
{{Cronofin|1|1}}