Христо Ќуркчиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Христо Ќуркчиев
Христо Ќурчиев.jpg
Портрет на Христо Ќуркчиев
Flag of the Republic of Kruševo.svg 1-ви Градоначалник на Крушево Flag of the Republic of Kruševo.svg
На должноста
3 август 1903 – 13 август 1903
Лични податоци
Роден(а) 1872 г.
Крушево, Ottoman flag.svg Отоманско Царство
Починал(а) 1941 г.
Софија, Flag of Bulgaria.svg Царство Бугарија
Занимање чевларство

Христо Ќуркчиев (роден во 1872 година во Крушево, починал во 1941 година во Софија) бил еден од шестте членови на Привремената влада на Крушевската Република и првиот и единствен градоначалник во Крушевската Република.

Животопис[уреди | уреди извор]

Христо Ќуркчиев е роден во 1872 година во градот Крушево, тогаш Отоманско Царство. Според потеклото, неговиот дедо Трајчо Стрезов бил од селото Бучин, Крушевско, но од таму бил протеран па со целата фамилија се преселил во Крушево. Ќуркчиев образованието го има завршено во Солунската машка гимназија каде што научил течно да зборува на француски јазик.[1] Пред да се подигне востанието се знимавал со чевларство.

Во Крушевската Република[уреди | уреди извор]

Веднаш по прогласувњаето на Крушевската Република се дала иницијатива за формирање на Привремена влада. Во неа влегле шестмина граѓани на Крушево, меѓу кои и Христо Ќуркчиев. Секој од нив добил функција според нивното искуство, па така Ќуркчиев бил назначен за градоначалник, при што неговата функција била и да раководи со градската милиција.

Амнестија и емиграција[уреди | уреди извор]

По падот на републиката и заземањето на Крушево и Крушевско од османлиската војска, заедно со Димитар Секулов, одговорен за прехрана и производство, наводно поради тоа што ги заштитил жените во турската администрација[се бара извор] бил испратен во Битола од Бахтијар паша. Сепак, во 1904 година се спасува од општа амнестија и веднаш емигрира во Бугарија каде што се сместува во Софија.

Животот во Софија го посветува на својот стар занает, при што се занимавал со чевларство, и поради таа причина отворил чевларски дуќан. Во 1941 година добива мозочен удар и умира во Софија, Бугарија во своите 60-ти години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ден спроти Илинден: Кој бил најобразованиот во Крушевската Република?“. Факултети. 1 август 2017. Посетено на 25 ноември 2017.