Хејл-Бопова комета

Од Википедија — слободната енциклопедија
C/1995 O1 (Хејл–Бопова)
Хејл-Боповата комета, кратко откако го поминала перихелот во април 1997
Откривање
ОткривачАлан Хејл
Томас Боп
Откриена23 јули 1995
Други
ознаки
Голема комета од 1997,
C/1995 O1
Орбитални особености A
Епоха2450460.5
Вид орбитаДолгопериодични комети
Афел370.8 ае[1]
Перихел0.914 ае[2]
Голема полуоска186 ае
Занесеност0.995086
Период2520[3]–2533[1] yr
(Barycentric 2391 yr)[4]
Наклон89.4°
Димензии40–80 km[1]
Јадрено албедо0.01–0.07
Последен перихел1 април 1997[2]
Следен перихел4385 ± 2.0 н.е.[5]

Хејл-Бопова комета (формално означена како C/1995 O1) — комета која можеби била најмногу набљудувана во 20 век и една од најсјајните видена во текот на многу децении.

Алан Хејл и Томас Боп ја откриле Хејл-Боповата комета одделно на 23 јули 1995 година, пред таа да стане видлива со голо око. Тешко е да се предвиди максималната осветленост на новите комети со кој било степен на сигурност, но Хејл-Боповата ги исполнила или ги надминала повеќето предвидувања кога го поминала перихелот на 1 април 1997 година, достигнувајќи магнитуда околу -1,8. Таа била видлива со голо око рекордни 18 месеци, двојно подолго од Големата комета од 1811 година, претходниот рекордер. Соодветно на тоа, Хејл-Боповата комета била наречена „Голема комета од 1997“ година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „JPL Small-Body Database Browser: C/1995 O1 (Hale–Bopp)“ (2007-10-22 last obs). Посетено на 5 декември 2008.
  2. 2,0 2,1 JPL SBDB Epoch 1996
  3. Syuichi Nakano (February 12, 2008). „OAA computing section circular NK 1553“. OAA Computing and Minor Planet Sections. Посетено на 17 декември 2009.
  4. Horizons output. „Barycentric Osculating Orbital Elements for Comet C/1995 O1 (Hale-Bopp)“. Посетено на 31 јануари 2011. (Solution using the Solar System Barycenter and barycentric coordinates. Select Ephemeris Type:Elements and Center:@0)
  5. „Solex 10 estimate for Next Perihelion of C/1995 O1 (Hale-Bopp)“. Архивирано од изворникот на 10 август 2012. Посетено на 18 декември 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]