Херзел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херзел
Hörsel
ESA ROTENHOF HOERSELWEHR.jpg
Реката во близина на Ајзенах
Место Тирингија, Германија
Должина 55,2 км [1][2]
Извор јужно од Шписберг
50°48′48″ N; 10°32′40″ E / 50.813417° N; 10.544311° E / 50.813417; 10.544311Координати: 50°48′48″ N; 10°32′40″ E / 50.813417° N; 10.544311° E / 50.813417; 10.544311
Висина на изворот околу 692 м
Утока Кај Хершел во Вера
51°01′55″ N; 10°08′05″ E / 51.032° N; 10.1346° E / 51.032; 10.1346
Висина на утоката околу 195 м над NN
Спуст ~ 497 м
Слив Везер
Одлив Вера → Везер → Северно Море
Слив 784 км²
Десни притоки Алтенвасер, Асе, Несе, Михелсбах
Леви притоки Шилфвасер, Бадевасер, Лауха, Емзе, Ербштром, Леберсбах, Ротер Бах
Помали градови Ајзенах
Села Финстерберген, Лајнатал, Херзелгау, Фретштет, Тојтлебен, Мехтерштет, Зетелштет, Вута-Фарнрода

Херзел (германски: Hörsel) — 56 километри долга река во Тирингија, Германија, десна притока на Вера. Се создава со влив на две помали реки во Лајнатал, на северниот крај од Тирингиската Шума. Херзел тече северозападно низ градовите Херзелгау, Вута-Фарнрода и Ајзенах. Се влева во Вера во Хершел, село во близина на Ајзенах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flusslängen nach Geopfaden (kmz, 150 kB)
  2. Das Verzeichnis Flusslängen in Thüringen der Landesanstalt für Umwelt und Geologie gibt einen falschen Wert von 48,5 km an.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]