Мехтерштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мехтерштет
Место во Херзел
Грб на Мехтерштет
Мехтерштет is located in Германија
Мехтерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 12,42 км2
Надм. височина 274 м
Население 1.035  (31 декември 2010)
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Портал www.mechterstaedt.de
Координати 50°56′30″N 10°31′24″E / 50.94167° N; 10.52333° E / 50.94167; 10.52333Координати: 50°56′30″N 10°31′24″E / 50.94167° N; 10.52333° E / 50.94167; 10.52333

Мехтерштет (германски: Mechterstädt) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.