Фретштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фретштет
Место во Херзел
Црква во Фретштет
Црква во Фретштет
Црква во Фретштет
Фретштет во рамките на Германија
Фретштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 3,99 км2
Надм. височина 295 м
Население 408  (31 декември 2010)
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Портал www.ffw-froettstaedt.de
Координати 50°56′N 10°35′E / 50.933° СГШ; 10.583° ИГД / 50.933; 10.583Координати: 50°56′N 10°35′E / 50.933° СГШ; 10.583° ИГД / 50.933; 10.583

Фретштет (германски: Fröttstädt) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.