Тојтлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тојтлебен
Место во Херзел
Црква во Тојтлебен
Црква во Тојтлебен
Црква во Тојтлебен
Тојтлебен во рамките на Германија
Тојтлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 7,82 км2
Надм. височина 290 м
Население 356  (31 декември 2010)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Координати 50°56′43″N 10°33′45″E / 50.94528° СГШ; 10.56250° ИГД / 50.94528; 10.56250Координати: 50°56′43″N 10°33′45″E / 50.94528° СГШ; 10.56250° ИГД / 50.94528; 10.56250

Тојтлебен (германски: Teutleben) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.