Прејди на содржината

Херзелгау

Координати: 50°55′39″N 10°32′36″E / 50.92750° СГШ; 10.54333° ИГД / 50.92750; 10.54333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Херзелгау
Место во Херзел
Црква во Херзелгау
Црква во Херзелгау
Црква во Херзелгау
Грб на Херзелгау
Херзелгау во рамките на Германија
Херзелгау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 11,53 км2
Надм. височина 300 м
Население 1.203  (31 декември 2010)
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Координати 50°55′39″N 10°32′36″E / 50.92750° СГШ; 10.54333° ИГД / 50.92750; 10.54333

Херзелгау (германски: Hörselgau) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.