Прејди на содржината

Хектометар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хектометар
Кеопсовата пирамида е висока 137,7 метри или 1,377 хектометри.
Информации за мерката
Мерен системSI
Единица задолжина
Ознакахм, hm 
Претворање на единици
1 хектометар во ...... е еднакво на ...
   Основни SI-единици   100 м
   Импер./амер. единици   109,36 јарди
3.937 инчи

Хектометар (симбол: хм, SI-симбол: hm) — мерна единица за должина во Меѓународниот систем на мерни единици (SI) еднаква на 100 метри[1] или една десеттина од километарот. Поимот е кованка од „метар“ и SI-претставката „хекто-“, што значи „сто“.[2]

Едно фудбалско игралиште е долго приближно еден хектометар.[3] Единицата хектар (ха) е еквивалентна мерка за површина, еднаква на квадратен хектометар (хм2).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „хектометар“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „хекто-“ — Лексикон на македонскиот јазик
  3. „Soccer (FIFA) Field Dimensions & Layout - SportsCourtDimensions.com“. sportscourtdimensions.com. Архивирано од изворникот на 2018-07-11. Посетено на 10 јули 2018.