Фудбалски натпревари Италија - Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натпревари Италија - Норвешка
Италија Норвешка
Вкупно натпревари 17 Вкупно натпревари
Победи 10 Порази
Нерешени 4 Нерешени
Порази 3 Победи
Дадени голови 22 Примени голови
Примени голови 13 Дадени голови
  Победа на Италија
  Победа на Норвешка
  Нерешено
# Дата Локација Домаќин Резултат Гостин Натпреварување Детали Наводи
1. 31 август 1920. Антверпен Италија  2 – 1  Норвешка ОИ 1920 [1]
2. 10. август 1936 Берлин Италија  2 – 1  Норвешка ОИ 1936 [2]
3. 27 мај 1937 Осло Норвешка  1 – 3  Италија Пријателски натпревар
4. 5 јуни 1938 Марсеј Италија  2 – 1  Норвешка СП 1938 [3]
5. 25 септември 1985 Лече Италија  1 – 2  Норвешка Пријателски натпревар
6. 28 мај 1987 Осло Норвешка  0 – 0  Италија Пријателска натпревар
7. 19 октомври 1988 Пескара Италија  2 – 1  Норвешка Пријателски натпревар
8. 5 јуни 1991 Осло Норвешка  2 – 1  Италија Квал. за ЕП 1992
9. 13 ноември 1991 Џенова Италија  1 – 1  Норвешка Квал. за ЕП 1992.
10. 23 јуни 1994 Њу Џерзи Италија  1 – 0  Норвешка СП 1994 [4]
11. 27 јуни 1998 Марсеј Италија  1 – 0  Норвешка СП 1998 детали [5]
12. 10 февруари 1999 Пиза Италија  0 – 0  Норвешка Пријателски натпревар
13. 3 јуни 2000 Осло Норвешка  1 – 0  Италија Пријателски натпревар
14. 4 септември 2004 Палермо Италија  2 – 1  Норвешка Квал. за СП 2006
15. 4 јуни 2005 Осло Норвешка  0 – 0  Италија Квал. за СП 2006
16. 9. септември 2014. Осло Норвешка  0 – 2  Италија Квал. за ЕП 2016 [6]
17. 13 октомври 2015 Рим Италија  2 – 1  Норвешка Квал. за ЕП 2016 [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извештај од натпреварот Италија - Норвешка 2-1 (Олимписки игри 1920), FIFA.com; пристапено: 9 септември 2014.
  2. Извештај од натпреварот Италија - Норвешка 2-1 (Олимписки игри 1936), FIFA.com; пристапено: 9 септември 2014.
  3. Извештај од натпреварот Италија - Норвешка 2-1 (СП 1938), FIFA.com; пристапено: 9 септември 2014.
  4. Извештај од натпреварот Италија - Норвешка 1-0 (СП 1994), FIFA.com; пристапено: 9 септември 2014.
  5. Извештај од натпреварот Италија - Норвешка 1-0 (СП 1998), FIFA.com; пристапено: 9 септември 2014.
  6. Извештај од натпреварот Норвешка - Италија 0-2 (Квалификации за ЕП 2016), uefa.com; пристапено: 9 септември 2014.
  7. „Извештај од натпреварот Италија - Норвешка 2-1 (Квалификации за ЕП 2016)“. UEFA.com. Посетено на 15 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]