Фудбалска Асоцијација на Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска Асоцијација на Израел
Основана18 јули 1928
Примена во ФИФАФИФА (1929)
Мрежно местоhttps://www.football.org.il/

Фудбалската Асоцијација на Израел (хебрејски: ההתאחדות לכדורגל בישראל) е главна фудбалска организација во Израел.

Клубови со најдолга традиција се ФК Макаби Тел Авив (1906), ФК Макаби Петах Тиква (1912), ФК Макаби Хаифа (1919).

Фудбалската асоцијација е основана во 1928 година. Има 283 регистрирани клубови. Член на Светската Фудбалска Федерација ФИФА е пд 1929 година, а член на Европската Фудбалска Унија УЕФА е од 1994. До 1976 година, Израел бил член на Азиската Фудбалска Конфедерација АФЦ, но бил исфрлен од политички причини.

Лигата во Израел се игра од 1932 година. Најуспешен клуб е ФК Макаби Тел Авив. Купот на Израел првпат е одигран во 1928 година. Најмногу победи имал клубот ФК Макаби Тел Авив.

Првиот меѓународен натпреват бил одигран во 1934 година во Каиро, Фудбалска репрезентација на Египет-Фудбалска репрезентација на Израел 7:1. Бојата на дресовите на репрезентацијата била бела. Националниот стадион Рамат Гану во Тел Авив има капацитет од 55,000 гледачи.

На Светските првенства националната селекција играла во 1970 година. Израел е единствената држава во светот која учествувала во квалификациите за Светското првенство во различни континентални групи, Азија (АФЦ) и Европа (УЕФА).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Европски национални фудбалски асоцијации (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија