Фридрикстал (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридрикстал
Фридрикстал (Тирингија) is located in Германија
Фридрикстал (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Франка Хицинг
Основни податоци
Површина 12,42 км2
Надм. височина 220 м
Население 220 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036337
Местоположба на Фридрикстал во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°30′15″N 10°35′30″E / 51.50417° N; 10.59167° E / 51.50417; 10.59167Координати: 51°30′15″N 10°35′30″E / 51.50417° N; 10.59167° E / 51.50417; 10.59167

Фридрикстал (германски: Friedrichsthal) — општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)