Фридрихстал (Тирингија)

Координати: 51°30′15″N 10°35′30″E / 51.50417° СГШ; 10.59167° ИГД / 51.50417; 10.59167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрихстал
Место во Блајхероде
Селската црква во Фридрихстал
Селската црква во Фридрихстал
Селската црква во Фридрихстал
Фридрихстал (Тирингија) во рамките на Германија
Фридрихстал (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Блајхероде
Основни податоци
Површина 12,5 км2
Надм. височина 220 м
Население 220  (31 декември 2017)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036337
Координати 51°30′15″N 10°35′30″E / 51.50417° СГШ; 10.59167° ИГД / 51.50417; 10.59167

Фридрихстал (германски: Friedrichsthal) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Блајхероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фридрихстал се наоѓа во западниот дел на округот Нордхаузен, оддалечен околу 10 километри северно од градот Блајхероде.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Местото се граничело со општините (од север, надесно): Хоенштајн, Вертер, Ецелсроде, Кемштет и Липрехтероде.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]