Ецелсроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ецелсроде
Ецелсроде is located in Германија
Ецелсроде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Сандра Ехтермајер
Основни податоци
Површина 3,50 км2
Надм. височина 224 м
Население 80 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036337
Местоположба на Ецелсроде во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°30′0″N 10°37′0″E / 51.50000° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.50000; 10.61667Координати: 51°30′0″N 10°37′0″E / 51.50000° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.50000; 10.61667

Ецелсроде (германски: Etzelsrode) е општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]