Филип Стојчевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Стојчевски
Филип Стојчевски како играч на Брегалница 2008
Лични податоци
Роден на 4 февруари 1999.(1999-02-04)(24 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Висина 1.76 м
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Брегалница 2008
Младинска кариера
-2016 Металург
2016-2017 Вардар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016 Металург
2017-2018 Вардар
2018-2019 Македонија Ѓорче Петров 1932
2019-2020 Работнички
2020 Сиони Болниси
2020-2021 Ренова
2021-2023 Силекс
2021-2023 Брегалница 2008
Репрезентација
2016-2018 Македонија под 19 години
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Филип Стојчевски (роден на 4 февруари 1999 година) ― македонски одбранбен фудбалер.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

До крајот на првата половина на сезоната 2015/16, Стојчевски бил во младинските категории на Металург. Во втората половина на сезоната, Стојчевски бил префрлен во сениорскиот состав на прволигашот Металург и играл до крајот на сезоната. Таа сезона, Металург и Стојчевски биле претпоследни во првенството и отпаднале во Втората лига. Во летото 2016 година, Стојчевски заминал во младинските категории на Вардар. За сезоната 2017/18, во летото 2017 година, тој бил унапреден во сениорскиот состав на прволигашот Вардар. Таа сезона, Стојчевски со Вардар биле вицепрваци во првенството. Следната сезона, тој заминал во прволигашот Македонија Ѓорче Петров 1932. Тој станал играч на Работнички во летото 2019 година. Но тој не ја одиграл целата сезона за Работнички бидејќи во февруари 2020 година, потпишал за грузиски Сиони Болниси. Таму не останал долго и во јули 2020 година, се вратил во Македонија и се приклучил на Ренова за сезоната 2020/21. Со Ренова застанале на 10. место и победиле во баражот за опстанок против Охрид Лихнидос. Во јули 2021 година, за сезоната 2021/22, Стојчевски потпишал за новиот второлигаш Силекс.[1] Таа сезона, Силекс и Стојчевски ја освоиле Втората лига - Запад и директно обезбедиле пласман во Првата лига. Следната сезона, Стојчевски и кратовскиот клуб завршиле на 4. место во Првата лига. Во јули 2023 година, Стојчевски ја сменил средината и потпишал за прволигашот Брегалница 2008.[2][3][4]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во периодот од 2016 до 2018 година, Филип Стојчевски бил дел од Македонија под 19 години.

Почести[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Оливер Арсовски (28 јули 2021). „Екс-вардарецот Филип Стојчевски нов играч на Силекс“. aberdzija.com. Архивирано од изворникот 2021-12-06. Посетено на 11 август 2023.
  2. „Квалитетно засилување за Брегалница: Филип Стојчевски за посилен среден ред“. ekipa.mk. 11 јули 2023. Архивирано од изворникот 2023-07-12. Посетено на 11 август 2023.
  3. „Филип Стојчевски се пресели од Кратово во Штип“. sportsport.mk. 11 јули 2023. Посетено на 11 август 2023.[мртва врска]
  4. Ф.К. (11 јули 2023). „Филип Стојчевски е најновото летно засилување за Брегалница“. slobodenpecat.mk. Архивирано од изворникот 2023-07-14. Посетено на 11 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]