Прејди на содржината

Фејер (комитат)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на поранешниот округ Фејер (Кралство Унгарија) околу 1910 г.

Фејер (латински: comitatus Albensis) — административна област (округ) на Кралството Унгарија. Нејзината територија, која беше малку помала од онаа на денешната област Фејер, сега е во централна Унгарија. Главен град на округот бил Секешфехервар.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот Фејер ги дели границите со унгарските земји Веспрем, Комаром, Пешта-Пилис-Солт-Кискун и Толна. Лежи југозападно од Будимпешта, околу Секешфехервар. Реката Дунав ја формираше поголемиот дел од источната граница на округот. Нејзиното подрачје беше 4129 км2 околу 1910 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот Фејер се појавил како еден од првите окрузи на Кралството Унгарија во 11 век. Солтскиот регион, источно од реката Дунав, кој некогаш бил дел од округот Фејер, отишол во округот Пест-Пилис-Солт во 17 век.

По Втората светска војна, регионот југоисточно од езерото Балатон (околу Енинг), кој порано бил во Веспрем, отишол во округот Фејер. Градот Ерд и неговата околина отидоа во округот Пешта.

Демографија[уреди | уреди извор]

1891[уреди | уреди извор]

Етнички групи (1891):

Вкупно население: 222.445 жители.

1900 година[уреди | уреди извор]

Етничка карта на округот Фејер според податоците од пописот од 1910 година. Клучни: црвени - Унгарци; розова - Германци; светлозелена - Словаци; светлосина - Хрвати; темносина - Срби. Обоени точки во обичен правоаголник укажуваат на присуство на помали малцински популации (обично повеќе од 100 луѓе или 10%). Црвените правоаголници подразбираат градови и села со мултиетничко население со редот на лентите по етничкиот состав на населбата.

Во 1900 година, округот имал население од 236.102 луѓе и бил составен од следниве јазични заедници:[1]

Вкупно:

Според пописот од 1900 година, округот бил составен од следниве верски заедници:[2]

Вкупно:

1910 година[уреди | уреди извор]

Во 1910 година, округот имал население од 250.670 луѓе и бил составен од следниве јазични заедници:[1]

Вкупно:

Според пописот од 1910 година, округот бил составен од следниве верски заедници:[2]

Вкупно:

Поделби[уреди | уреди извор]

На почетокот на 20 век, поделбите на округот Фејер биле:

Окрузи
Округ Главен град
Адони Адони
Мур Мур
Шарбогард Шарбогард
Секешфехервар Секешфехервар
Вал Вал
Урбани
Секешфехервар
  1. 1,0 1,1 „KlimoTheca :: Könyvtár“. Kt.lib.pte.hu. стр. 22. Архивирано од изворникот на 2011-07-28. Посетено на 2012-06-25.
  2. 2,0 2,1 „KlimoTheca :: Könyvtár“. Kt.lib.pte.hu. стр. 30. Архивирано од изворникот на 2014-02-21. Посетено на 2012-06-25.