Прејди на содржината

Ферокактуси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ферокактуси
Сивкаст кактус
Научна класификација
Царство: растенија
Нерангирано: скриеносеменици
Нерангирано: евдикоти
Нерангирано: јадрени евдикоти
Ред: каранфиловидни
Семејство: кактуси
Потсемејство: кактусовидни
Племе: кактусовидни
Род: ферокактуси
Бритон & Роус[1]
видови

види текстот

Синоними

Bisnaga Оркут
Brittonia C.A.Armstr.[1]

Ферокактусите (Ferocactus) се вид на кактусовидни кактуси. Тие се често во облик на буре, со долги боцки и мали цветови. Има околу 30 видови на ферокактуси. Овие кактуси може да се најдат во југозападни САД и северозападно Мексико.

Опис[уреди | уреди извор]

Младите примероци се столбести, но како што растат тие стануваат налик на буре. Повеќето видови се самостојни. Цветовите се розови, жолти или виолетови.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Овие кактуси се пустински и може да се справат со благо смрзнување и екстремни горештини. Често се наоѓаат во топли предели. Често се наоѓаат на места каде нема многу вода, не се акумилира водата и не е редовна влагата.

Одгледување[уреди | уреди извор]

При контролирано одгледување, овие кактуси сакаат многу светлина, малку вода и добра дренажа. Тие се популарно како домашни украсни растенија. Не толерираат смрзнувачки температури, што може да резултира со нивно жолтеење, венеење и изумирање.

Екологија[уреди | уреди извор]

Повеќето од овие кактуси имаат добра хармонија со мравките и нивните колонии.

Видови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Genus: Ferocactus Britton & Rose“. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2004-02-13. Архивирано од изворникот на 2012-10-09. Посетено на 2010-11-14.
  2. 2,0 2,1 „GRIN Species Records of Ferocactus. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Архивирано од изворникот на 2012-07-30. Посетено на 2010-11-14.
  3. Ferocactus. Обединет таксономски информативен систем. Посетено на 2010-11-14. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]