Прејди на содржината

Сивкаст кактус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сивкаст кактус
Научна класификација
Царство: растенија
Нерангирано: скриеносеменици
Нерангирано: евдикоти
Нерангирано: јадрени евдикоти
Ред: каранфиловидни
Семејство: кактуси
Потсемејство: кактусовидни
Племе: кактусовидни
Род: ферокактуси
Вид: F. glaucescens
Научен назив
Ferocactus glaucescens
(Кандолје) Бритон & Роус
Ferocactus glaucescens forma nuda (inermis)

Сивкастиот кактус (Ferocactus glaucescens) е кактус од видот на ферокактуси.

Опис[уреди | уреди извор]

Кактусот расте во варовнички предели во сојузната држава Идалго во Мексико. Кактусот е сферичен и цилиндричен и расте до 60 см во пречник. Кактусот има долги жолти боцки и жолти цветови лете. Постои и вид на кактусот без боцки (Ferocactus glaucescens forma nuda).[1] Кога се одгледува надвор од матичниот регион, како украсно растение, кактусот треба да биде во застаклена просторија[2][3]

Синоними[уреди | уреди извор]

  • Bisnaga glaucescens
  • Echinocactus glaucescens      
  • Echinocactus pfeifferi
  • Ferocactus pfeifferi

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferocactus glaucescens forma nuda (inermis)
  2. „RHS Plant Selector - Ferocactus glaucescens. Архивирано од изворникот на 2014-02-21. Посетено на 19 June 2013.
  3. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Royal Horticultural Society. July 2017. стр. 39. Посетено на 26 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]