Прејди на содржината

Фердинанд Ласал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фердинанд Ласал
германски филозоф и правник
Роден(а)11 април 1825
Бреслау, Прусија
Починал(а)31 август 1864
Женева, Швајцарија
„Големата петорка“ на германската социјалдемократија - Август Бебел, Вилхелм Либкнехт, Карл Маркс, Карл Толке и Фердинанд Ласал

Фердинанд Ласал (германски: Ferdinand Lassalle) — германски филозоф, правник, економист и политички деец од еврејско потекло.

Идеолошки ставови и општествено-политичка активност[уреди | уреди извор]

Фердинанд Ласал бил социјалист и деец на германското работничко движење. Во 1863 година,тој бил еден од основачите на Општиот германскиот работнички сојуз (Allgemeiner Deutscher Arbeiterverein), претходник на Социјалдемократската партија.[1] Ласал бил републиканец и поддржувач на пангерманизмот, заштитник на сеопштото селективно право и противник на пристапувањето кон Прусија на Алзас-Лорен.

Извори[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. F. A. Hayek, The Road to Serfdom: Text and Documents (The Definitive Edition). Chicago: The University of Chicago Press, 2007, стр. 182.