Фамотидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фамотидин
Систематско (IUPAC)
3-[({2-[(diaminomethylidene)amino]-1,3-thiazol-4-yl}methyl)sulfanyl]-N-sulfamoylpropanimidamide
Клинички податоци
Заштитени имињаФамосан
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa687011
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B1
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
Начин на
примена
By mouth (tablets), Intravenous
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост40–45% (by mouth)[1]
Врзување за белковините15–20%[1]
Метаболизамhepatic
Полувреме на елиминација2.5–3.5 hours[1]
ЕкскрецијаKidney (25–30% unchanged [Oral])[1]
Назнака
CAS-број76824-35-6 Ок
ATC кодA02BA03
IUPHAR/BPS7074
DrugBankDB00927 Ок
ChemSpider3208 Ок
UNII5QZO15J2Z8 Ок
KEGGD00318 Ок
ChEBICHEBI:4975 Ок
ChEMBLCHEMBL902 Ок
PDB ligand IDFO9 (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC8H15N7O2S3
Моларна маса337.449 g/mol
  (провери)

Фамотидин е лек кој го намалува создавањето на желудочна киселина.[2] Се користи во третманот на пептичен чир, гастроезофагеална рефлуксна болест, и Золингер-Елисонов синдром.[2] Се зема преку уста или интравенски.[2] Дејството започнува до еден час по земање на лекот.[2]

Спаѓа во групата на хистамински H2 рецепторни антагонисти.[2]

Фамотидинот бил патентиран во 1979 година, а неговата медицинска употреба започнала во 1985 година.[3] Достапен е како генерички лек.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Truven Health Analytics, Inc. DRUGDEX® System (Internet) [cited 2013 Oct 10]. Greenwood Village, CO: Thomsen Healthcare; 2013.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Famotidine Monograph for Professionals“. Drugs.com (англиски). American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на 3 March 2019.
  3. Fischer J, Ganellin CR (2006). Analogue-based Drug Discovery (англиски). John Wiley & Sons. стр. 444. ISBN 9783527607495.
  4. British national formulary : BNF 76 (76. изд.). Pharmaceutical Press. 2018. стр. 74–75. ISBN 9780857113382.