Пантопразол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пантопразол
Систематско (IUPAC)
(RS)-6-(Difluoromethoxy)-2-[(3,4-dimethoxypyridin-2-yl)methylsulfinyl]-1H-benzo[d]imidazole
Клинички податоци
Заштитени имињаProtonix, others[3]
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa601246
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
Начин на издавање
 • AU: S4 (само на рецепта) / S2
 • UK: POM (само на рецепт) [1]
 • US: само
 • (Само со рецепт)
Начин на
примена
By mouth and intravenous
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост77%
Врзување за белковините98%
МетаболизамLiver (CYP2C19, CYP3A4)
Полувреме на елиминација1-2 hours
ЕкскрецијаUrine, feces
Назнака
CAS-број102625-70-7 Ок
ATC кодA02BC02 A02BD04 A02BD11
IUPHAR/BPS7260
DrugBankDB00213 Ок
ChemSpider4517 Ок
UNIID8TST4O562 Ок
KEGGD05353 Ок
ChEBICHEBI:7915 Ок
ChEMBLCHEMBL1502 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC16H15F2N3O4S
Моларна маса383,37 g·mol−1
  (провери)

Пантопразолот е инхибитор на протонската пумпа кој се користи во третманот на гастричен улцер, краткотраен третман на ерозивен езофагитис поради гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), одржување на заздравувањето на ерозивен езофагитис, и патолошки хиперсекреторни состојби, како Золингер–Елисонов синдром.[4][5] Може да се користи во комбинација со други лекови во елиминација на Helicobacter pylori.[6] Ефикасноста е слична со другите инхибитори на протонската пумпа (ИПП).[7] Се зема преку уста или како интравенска инјекција.[4]

Вообичаените несакани ефекти вклучуваат главоболка, дијареа, повраќање, абдоминална болка, и болка во зглобовите.[4][5] Посериозните несакани ефекти може да вклучуваат тешки алергиски реакции, тип на хронично воспаление познато како атрофичен гастритис, Clostridium difficile колитис, хипомагнеземија, и дефициенција на витамин B12.[4] Се смета дека употребата во текот на бременоста е безбедна.[4] Пантопразолот е инхибитор на протонската пумпа кој ја намалува секрецијата на желудочна киселина.[4] Дејствува преку инактивација на (H+/K+)-ATPаза.[8][4]

Студиите на пантопразолот започнале во 1985, а станал достапен за медицинска употреба во Германија во 1994.[9] Достапен е како генерички лек.[4][10] Во 2023, е петти најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 1,1 милиони рецепти.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Pantoprazole 20mg gastro-resistant tablets - Summary of Product Characteristics (SmPC)“. (emc). 25 November 2019. Посетено на 20 February 2020.
 2. „Pantoprazole Use During Pregnancy“. Drugs.com. 26 June 2018. Посетено на 20 February 2020.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име brands.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 „Pantoprazole Sodium Monograph for Professionals - Drugs.com“. Drugs.com. American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на 28 October 2018.
 5. 5,0 5,1 Bernshteyn MA, Masood U (2022). „Pantoprazole“. StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. PMID 29763120. Посетено на 27 April 2022.
 6. British national formulary : BNF 74 (74. изд.). British Medical Association. 2017. стр. 79. ISBN 978-0857112989.
 7. „[99] Comparative effectiveness of proton pump inhibitors“. Therapeutics Initiative. 28 June 2016. Посетено на 14 July 2016.
 8. Richardson P, Hawkey CJ, Stack WA (September 1998). „Proton pump inhibitors. Pharmacology and rationale for use in gastrointestinal disorders“. Drugs. 56 (3): 307–335. doi:10.2165/00003495-199856030-00002. PMID 9777309. S2CID 46962618.
 9. Fischer J, Ganellin CR (2006). Analogue-based Drug Discovery. John Wiley & Sons. стр. 130. ISBN 9783527607495.
 10. „Pantoprazole: FDA-Approved Drugs“. U.S. Food and Drug Administration. Посетено на 15 August 2020.
 11. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.