Гастроезофагеална рефлуксна болест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гастроезофагеална рефлуксна болест
Gastroesophageal reflux barium X-ray.jpg
Рендгенска слика на која се забележува радиоконтрасен агенс кој внесен во желудникот се враќа во хранопроводот
Класификација и надворешни извори
Специјалност Гастроентерологија
МКБ-10 K21
МКБ-9 530.81
OMIM 109350
DiseasesDB 23596
MedlinePlus 000265
eMedicine med/857 ped/1177 radio/300
MeSH D005764

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) претставува хроничен симптом на мукозно оштетување предизвикано од враќање на желудочна киселина од желудникот во хранопроводот.

Третманот вклучува лекови како инхибитори на протонската пумпа, H2 рецепторни антагонисти или антациди.

Дијагнозата може да се постави врз основа на присутните симптоми или со ендоскопија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори