Хемохроматоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хемохроматоза
Микрографија на хемосидероза.
СпецијалностХематологија

Хемохроматоза претставува акумулација на железо во организмот од било која причина.

Знаци и симптоми[уреди | уреди извор]

Органи кои најчесто се погодени од хемохроматоза се црниот дроб, срцето, и ендокрините жлезди.[1]

Хемохроматозата може да биде присутна со следниве клинички синдроми:[2]

  • Цироза на црниот дроб: варира од зонално депонирање на железо[3] до фиброза (цироза).
  • Дијабетес поради селективното депонирање на железо во бета клетките на панкреасните островчиња што доведува до функционален дефект и клеточна смрт.[4][5]
  • Кардиомиопатија
  • Болка во зглобовите и коските[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Andrews, Nancy C. (1999). „Disorders of Iron Metabolism“. New England Journal of Medicine. 341 (26): 1986–95. doi:10.1056/NEJM199912233412607. PMID 10607817.
  2. John Murtagh (2007). General Practice. McGraw Hill Australia. ISBN 0-07-470436-2.[се бара страница]
  3. Lu JP, Hayashi K. Transferrin receptor distribution and iron deposition in the hepatic lobule of iron-overloaded rats. Pathol Int. 1995 Mar;45(3):202-6. PubMed PubMed (англиски).
  4. Lu JP, Hayashi K. Selective iron deposition in pancreatic islet B cells of transfusional iron-overloaded autopsy cases. Pathol Int. 1994 Mar;44(3):194-9. PubMed PubMed (англиски).
  5. Lu JP, Hayashi K. Transferrin receptor distribution and iron deposition in the hepatic lobule of iron-overloaded rats. Pathol Int. 1995 Mar;45(3):202-6. PubMed PubMed (англиски).
  6. http://www.mayoclinic.com/health/hemochromatosis/DS00455/DSECTION=symptoms

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори