Диспепсија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диспепсија
Класификација и надворешни извори
СпецијалностГастроентерологија
МКБ-10K30
МКБ-9536.8
DiseasesDB30831
MedlinePlus003260
MeSHC23.888.821.236

Диспепсија е состојба на нарушена дигестија.[1] Симптомите може да вклучуваат жиговина, наузеа, ждригање, или абдоминална болка.[2] Пациентите исто така може да се чувствуваат сити порано од очекуваното кога јадат.[3] Диспепсијата често е предизвикана од гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) или гастрит.[4] Во помал број на случаи може да биде првиот симптом на пептичен улцер (улцер на желудникот или дуоденумот) и повремено на канцер. Оттука, необјаснетa новооткриена диспепсија кај луѓе над 55 години или присуството на други алармантни симптоми може да бараат дополнителни испитувања.[5]

Функционална диспепсија (претходно нарекувана неулцерна диспепсија)[6] претставува диспепсија „без присуство на болест на органите, која би ги објаснила присутните симптоми“.[7] Се проценува дека околу 15% од населението во западните земји имаат функционална диспепсија.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "dyspepsia" at Dorland's Medical Dictionary
  2. Duvnjak, edited by Marko (2011). Dyspepsia in clinical practice (1. Aufl. издание). New York: Springer. стр. 2. ISBN 9781441917300. https://books.google.ca/books?id=UGpATfS5-T8C&pg=PA2. 
  3. Guidelines for the management of dyspepsia. „Am. J. Gastroenterol.“ том  100 (10): 2324–37. октомври 2005 г. doi:10.1111/j.1572-0241.2005.00225.x. PMID 16181387. 
  4. Zajac, P; Holbrook, A; Super, ME; Vogt, M (March–April 2013 г). An overview: Current clinical guidelines for the evaluation, diagnosis, treatment, and management of dyspepsia. „Osteopathic Family Physician“ том  5 (2): 79–85. doi:10.1016/j.osfp.2012.10.005. 
  5. Шаблон:NICE
  6. 6,0 6,1 Review article: current and emerging therapies for functional dyspepsia. „Aliment. Pharmacol. Ther.“ том  24 (3): 475–92. август 2006 г. doi:10.1111/j.1365-2036.2006.03005.x. PMID 16886913.  Free full-text
  7. Upper gastrointestinal endoscopy does not reassure patients with functional dyspepsia. „Endoscopy“ том  38 (9): 879–85. септември 2006 г. doi:10.1055/s-2006-944661. PMID 16981103.  Free full-text.