Жиговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жиговина
Класификација и надворешни извори
Специјалност Gastroenterology
МКБ-10 R12
МКБ-9 787.1
MedlinePlus 003114
MeSH D006356

Жиговина е непријатно чувство на киселост што се јавува во грлото предизвикано од стомачни киселини. Жиговината е главен симптом на гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ). Како почетен третман се земаат антациди, а потоа се користат дополнителни лекови во зависност од причинителот на жиговината.