Дисфагија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дисфагија
Дигестивниот тракт, со хранопроводот означен со црвено
СпецијалностГастроентерологија, фонијатрија, логопедија
Симптоминеможност или тешкотии при голтање
Компликациинеисхранетост, глад
Причинителирак на хранопровод, воспаление на хранопровод, рак на желудник, душевно заболување, алкохолизам, глад, зараза, гастритис, неисхранетост

Дисфагија или отежнато голтањемедицински израз што опишува тешкотии или непријатност при голтање.[1][2] Се јавува кога има проблем со мускулите и нервите вклучени во процесот на придвижување на храната и течностите од устата до стомакот.[3] Оваа состојба може да влијае на луѓето од сите возрасти, од доенчиња до постари лица, а може да биде предизвикана од различни чинители како што се мускулна слабост, оштетување на нервите или структурни абнормалности во грлото или хранопроводот.

Луѓето со отежнато голтање можат да доживеат симптоми како гушење, кашлање или чувство на заглавување на храната во грлото. Тоа може да доведе до хранливи недостатоци и губење на тежината доколку не се управува правилно. Можностите за лечење често зависат од основната причина и можат да вклучуваат промени на исхраната, вежби за голтање или медицинска помош за решавање на конкретните проблеми што предизвикуваат тешкотии при голтање.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Smithard DG, Smeeton NC, Wolfe CD (January 2007). „Long-term outcome after stroke: does dysphagia matter?“. Age and Ageing. 36 (1): 90–94. doi:10.1093/ageing/afl149. PMID 17172601.
  2. Brady A (January 2008). „Managing the patient with dysphagia“. Home Healthcare Nurse. 26 (1): 41–46, quiz 47–48. doi:10.1097/01.NHH.0000305554.40220.6d. PMID 18158492. S2CID 11420756.
  3. Sleisenger, Marvin H.; Feldman, Mark; Friedman, Lawrence M. (2002). Sleisenger & Fordtran's Gastrointestinal & Liver Disease, 7th edition. Philadelphia, PA: W.B. Saunders Company. стр. Chapter 6, p. 63. ISBN 978-0-7216-0010-9. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
  4. „Dysphagia“. University of Texas Medical Branch. Архивирано од изворникот на 6 March 2008. Посетено на 23 February 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]