Ранитидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ранитидин
Ranitidine.svg
Ranitidine-A-3D-balls.png
Систематско (IUPAC)
N-(2-[(5-[(dimethylamino)methyl]furan-2-yl)methylthio]ethyl)-N'-methyl-2-nitroethene-1,1-diamine
Клинички податоци
Заштитени имињаZantac, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa601106
Licence dataUS FDA:link
Бременосна
категорија
  • AU: B1
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
Начин на
примена
By mouth, IV
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост50% (by mouth)[1]
Врзување за белковините15%
МетаболизамHepatic: FMOs, including FMO3; other enzymes
Почеток на дејство55–65 minutes (150 mg dose)[2]
55–115 minutes (75 mg dose)[2]
Полувреме на елиминација2–3 часа
Екскреција30–70% Renal
Идентификатори
CAS-број66357-35-5 Yes check.svgОк
ATC кодA02BA02
A02BA07 (ranitidine bismuth citrate)
PubChemCID: 3001055
IUPHAR/BPS1234
DrugBankDB00863 Yes check.svgОк
ChemSpider4863 X mark.svgН
UNII884KT10YB7 Yes check.svgОк
KEGGD00422 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:8776 X mark.svgН
ChEMBLCHEMBL1790041 X mark.svgН
СинонимиDimethyl [(5-{[(2-{[1-(methylamino)-
2-nitroethenyl]amino}ethyl)sulfanyl]
methyl}furan-2-yl)methyl]amine
Хемиски податоци
ФормулаC13H22N4O3S
Моларна маса314.4 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Ранитидинот е лек кој го намалува создавањето на желудочна киселина.[1] Се користи во третманот на пептичен улцер, гастроезофагеална рефлуксна болест и Золингер–Елисонов синдром.[1] Може да се користи преку уста, како интрамускулна или интравенска инјекција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AHFS2015.
  2. 2,0 2,1 Determination of the time of onset of action of ranitidine and famotidine on intra-gastric acidity. „Aliment. Pharmacol. Ther.“ том  16 (7): 1317–1326. јули 2002 г. doi:10.1046/j.1365-2036.2002.01291.x. PMID 12144582.