ФК Пчиња Јунајтед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК „Пчиња 2015“
Амблемот на ФК „Пчиња Јунајтед“
Целосно име ФК Пчиња 2015-Пчиња
Основан 1963
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион „Златни Песоци“
Капацитет 1.104
Лига ОФЛ Куманово - Б лига
2018/2019 3ти
Kit left arm redshoulders.png
Екипни бои
Kit body orangestripes.png
Екипни бои
Kit right arm redshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm redshoulders.png
Екипни бои
Kit body orangestripes.png
Екипни бои
Kit right arm redshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК „Пчиња 2015“фудбалски клуб од селото Пчиња, Општина Куманово, кое игра во ОФЛ Куманово - Б лига (5. ранг на квалитет).

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот Клуб Пчиња Јунајтед е формиран 1963 година под име „Задругар“. Подоцна во 1968 го добива името „Пчиња“ според матичното место. Пчиња се натпреварува сè до пролет 2001 ф. Од Натпреварувачката сезона 2001/2002 клубот го добива и новото име ФК „Пчиња 2001“ . А од натпреварувачката сезона 2007/2008 е направено новото лого на клубот а и новиот амблем по што ФК „Пчиња 2001“ станува ФК „Пчиња Јунајтед“. Основна боја за дресот на домашен терен е портокалова и црвена во риги , гаќиците се црни а чорапите бели . Додека на гости ФК „Пчиња Јунајтед“ настапува во син дрес, сини гаќици и бели чорапи или во комплетно бел дрес.

Во 2015 година, клубот бил обновен под името ФК „Пчиња 2015“.

Дерби натпревари[уреди | уреди извор]

Најголем дерби натпревар на ФK Пчиња е со ФК „Ран Производ“

Тоа е соседско дерби помеѓу селата Пчиња и Студена Бара. Исто така може да се спомне и уште едно помало дерби а тоа е ФК „Пчиња Јунајтед“ - ФК „Орашец“.

Навивачи[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

Овие натпревари се одиграни во периодот од 1990 до 2010 г.

Екипа Натпревари Победи Нерешени Изгубени GF GA GD
ФК „Ран Производ“ — Студена Бара 40 17 7 14 82 93 -11
ФК „Бистрица“ — Ш. Камен 32 9 6 17 50 68 -18
ФК „Клечевце 31 12 4 15 66 65 +1
ФК „Победа“ — Тромеѓа 23 9 6 8 44 55 -11
ФК „Речица“ 23 6 4 13 36 90 -54
ФК „Нова Македонија“ — Агино Село 21 5 2 14 41 56 -15
ФК „Орашац“ 20 10 1 9 65 51 +14
ФК „Табановце“ 10 6 1 3 28 17 +11
ФК „Младинец“ — Перо Чичо 2 1 1 0 3 2 +1
ФК „Слога“ — Умин Дол 13 4 5 4 37 36 +1
ФК „Влазними“ — Оризаре 4 2 0 2 7 6 +1
ФК „Ваксинце“ 2 2 0 0 7 4 +3
ФК „Земзе“ — Костурник 25 11 6 8 48 56 -8
ФК „Интертекс“ — Липково 9 2 1 6 15 33 -18
ФК „Борац“ — Г. Којнаре 4 0 3 1 11 14 -3
ФК „Козјак“ — С. Нагоричане 9 5 0 4 32 15 +17
ФК „Работник“ — Опае 2 1 0 1 3 3 0
ФК „ЧСК“ — Четирце 13 4 4 5 14 17 -3
ФК „Режановце“ 20 7 3 10 24 45 -21
ФК „Извор Глава“ — Никуљане 4 0 3 1 5 8 -3
ФК „Лојане“ 2 1 0 1 4 6 -2
ФК „Зебрњак“ — М. Нагоричане 20 7 3 0 38 40 -2
ФК „Единство“ — Куманово 4 0 0 4 7 16 -9
ФК „Зик“ — Куманово 8 5 0 3 20 14 +6
ФК „Беса“ — Слупчане 2 0 2 0 5 5 0
ФК „Јуниор“ — Добршане 19 4 6 9 31 44 -13
ФК „Икобента“ — Табановце 4 1 1 2 3 5 -2
ФК „Шмеки“ — Романовце 2 0 0 2 0 6 -6
ФК „Отља“ — Отља 4 2 0 2 8 10 -2
ФК „Пунтори“ — Оризаре 2 1 0 1 5 4 +1
ФК „Југофер“ — Черкезе 2 1 0 1 7 9 -2
ФК „Мебдо“ — Матејче 2 2 0 0 6 0 +6
ФК „Фортуна“ — Ваксинце 4 4 0 0 12 2 +12
ФК „Мергими“ — Куманово 4 1 0 3 6 9 -3
ФК „Мита“ — Куманово 1 0 1 0 0 0 +0
ФК „Карпош 93“ — Р. Куќа 14 2 2 10 18 34 -16
ФК „Илинден“ — Банево Трло 7 5 1 1 19 8 +11
ФК „Речица 2 1 1 0 0 3 0 +3
ФК „Воиновиќ“ — Воиновиќ 2 1 0 1 3 4 -1
ФК Куманово“ — Куманово 2 2 0 0 4 0 +4
ФК „Кожара“ 1 0 0 1 1 6 -5
ФК „Дељадровце 1 0 0 1 2 4 -2
ФК „Стела Комерц“ — Куманово 1 0 0 0 4 6 -2
ФК „Брус“ — Кратово 1 0 0 1 4 6 -2
ФК „КСК“ — Куманово 2 0 2 0 3 3 0
ФК „Мршевци“ 1 0 0 1 2 4 -2
ФК „Студие“ — Куманово 1 0 0 0 3 3 0
Вкупно 415 161 75 179 836 982 -146

Играчи кој играле за ФК „Пчиња“[уреди | уреди извор]

Цветковски Сашо
Цветковски Марјан
Величковски Горан
Андоновски Зоран
Ивановски Васе
Ивановски Зоран
Илиевски Васе
Трендевски Мире
Величковски Ивица
Младеновски Ивица
Атанасовски Тане
Илиевски Зоран - Зозо
Бојковски Горан
Митевски Тони
Краљевски Благојчо
Илиевски Злате
Илиевски Јонче
Трендевски Дејан
Николовски Бобан
Димковски Мире
Ристовски Тони
Величковски Баже
Наумовски Срѓан
Цветковски Злате
Митевски Дејан
Величковски Марјан
 
Стојчевски Васе
Досев Панче
Спасиќ Драган
Стојменовски Мице
Маринчев Сашо
Петковски Југослав
Величковски В. Драган
Величковски Ч. Драган
Величковски Игор
Спасовски Слаѓан
Цветковски Бобан
Илиевски Далибор
Милановски Веле
Митевски Сашо
Петровски Славче
Стојановски М. Александар
Ристовски Бојан
Велковски Зоран
Серафимовски Далибор
Арсиќ Сашо
Стојановски Никола
Ристевски Сашо
Стојчевски Борис
Здравковски Зоран
Цветковски Драган
Илиевски Александар
 
Смилевски Ангелче
Стојановски Зоран
Живковски Далибор
Стојановски Д. Александар
Ванчевски Кристијан
Велиновски Зоран
Атанасовски Тони
Стоименовски Миле
Цветковски Дејан
Васовски Сашко
Станојковски Даниел
Аврмовски Душко
Стојановски Стефан
Краљевски Тони
Илиевски Милко
Петровски Ивица
Крстевски Ненад
Илиевски Милош
Маневски Денис
Стојановски Орце
Вукановиќ Даниел
Живковски Иванчо
Николовски Трајче
Ристевски Стефан
Савевски Жарко
Петровски Денис
 
Савевски Александар
Димковски Благојче
Јовановски Јовица
Милковски Дејан
Илиевски Новица
Ќурчиевски Роберт
Насковски Иван
Вукановски Иван
Тасевски Дарко
Петровски Сашо
Веселиновски Александар
Михајловски Александар
Благоевски Сашо
Стојковски Стојан
Маневски Бобан
Вукановски Александар
Илиевски Наум
Маневски Никола
Гигевски Стефан
Вучковски Стефан
Трајковски Милош
Вукановски Драган
Вукановски Часлав

Првенства[уреди | уреди извор]

1963: Оформен е клубот под името Задругар., а подоцна ќе ги носи и следниве имиња ФК Пчиња, ФК Пчиња 2001, ФК Пчиња Јунајтед.

1988/89: ФК „Пчиња“ се натпреварува во Не квалитетна лига на општинска лига на Куманово - Б Група , и заврши на четвртото место на натпреварување, од десет екипи.

1989/90: ФК „Пчиња“ се натпреварува во Не квалитетна лига на општинска лига на Куманово - Б Група, и завршува на второто место со што се квалификува во Квалитетна А лига, од десет екипи.

1990/91: ФК „Пчиња“ се натпреварува во Квалитетна лига на општинска лига на Куманово - А Лига , и завршува на осмото место,од дванаесет екипи.

1991/92: ФК „Пчиња“ се натпреварува во Квалитетна лига на општинска лига на Куманово - А Лига , и завршува на осмото место, од дванаесет екипи.

1992/93: ФК „Пчиња“ се натпреварува во Квалитетна лига на општинска лига на Куманово - А Лига , и завршува на десеттото место,од дванаесет екипи.

1993/94: ФК „Пчиња“ се натпреварува во Квалитетна лига на општинска лига на Куманово - А Лига , и завршува на деветтото место,од дванаесет екипи.

1994/95: ФК „Пчиња“ се натпреварува во Квалитетна лига на општинска лига на Куманово - А Лига , и завршува на осмото место,од десет екипи.

1995/96: ФК „Пчиња“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - А Лига - Б Група, и завршува на седмото место,од девет екипи.

1996/97: ФК „Пчиња“ не се натпреваруваше никаде .

1997/98: ФК „Пчиња“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Б Група, и завршува на третото место,од десет екипи.

1998/1999: ФК „Пчиња“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Б Група, и завршува на шестото место,од десет екипи.

1999/2000: ФК „Пчиња“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Б Група, и завршува на шестото место,од осум екипи.

2000/2001: ФК „Пчиња“ се натпреварува во на Западно Централна Општинска лига Исток на Куманово - Б Група, и завршува на последното место.

2001/2001: ФК „Пчиња“ се преименува во „ФК Пчиња 2001“.
2001/2002: ФК Пчиња 2001 се натпреварува во на Општинска лига на Куманово Исток, и завршува на четвртото место,од осум екипи.

2002/2003: ФК „Пчиња 2001“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово Исток, и завршува на петтото место,од девет екипи.

2003/2004: ФК „Пчиња 2001“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово Исток, и завршува на третото место,од десет екипи.

2004/2005: ФК „Пчиња 2001“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Квалитетна, и завршува на третото место,од осум екипи.

2005/2006: ФК „Пчиња 2001“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Квалитетна, и завршува на петтото место.

2006/2007: ФК „Пчиња 2001“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Квалитетна, и завршува на деветтото место,од десет екипи.

2007/2008: ФК „Пчиња 2001“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Квалитетна, и завршува на седмото место,од дванаесет екипи.

2008/2009: ФК „Пчиња Јунајтед“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово - Квалитетна, и завршува на деветтото место,од единаесет екипи.

2009/2010: ФК „Пчиња Јунајтед“ се натпреварува во на Општинска лига на Куманово А Група , и завршува на седмото место,од седум екипи.

Првенствата на ФК „Пчиња Јунајтед“ — табеларно[уреди | уреди извор]

Постигнувања на ФК „Пчиња Јунајтед“ во општинската лига на Куманово, сезона по сезона:

Сезона Нат. Поб. Нер. Пор. + - Бод. Поз. Лига
1988/89 18 10 4 5 31 21 24 4 СФР Југославија Општинска лига
1989/90 18 10 3 5 44 29 23 2 СФР Југославија Општинска лига
1990/91 22 8 4 10 39 48 20 7 СФР Југославија Општинска лига
1991/92 22 6 3 13 44 69 15 8 СФР Југославија Општинска лига
1992/93 22 5 8 9 42 77 18 10 Македонска четврта лига
1993/94 22 6 5 11 39 64 17 9 Македонска четврта лига
1994/95 18 2 1 15 9 55 7 10 Македонска четврта лига
1995/96 8 1 0 7 8 24 3 9 Македонска четврта лига
1997/98 18 10 2 6 41 34 32 3 Македонска Петта лига
1998/99 15 5 1 9 29 39 16 6 Македонска четврта лига
1999/00 13 4 0 9 19 27 12 6 Македонска четврта лига
2000/01 11 6 1 4 26 16 19 10 Македонска четврта лига
2001/02 14 7 2 5 27 30 23 4 Македонска четврта лига
2002/03 16 8 2 6 51 27 26 3 Македонска четврта лига
2003/04 18 10 2 6 35 21 32 4 Македонска четврта лига
2004/05 14 5 2 7 22 35 17 6 Македонска четврта лига
2005/06 18 5 6 7 26 30 21 5 Македонска четврта лига
2006/07 18 4 2 12 25 50 14 9 Македонска четврта лига
2007/08 22 8 5 9 37 37 27 7 Македонска четврта лига
2008/09 20 6 5 9 32 39 23 9 Македонска четврта лига
2009/10 12 1 0 11 24 63 3 7 Македонска четврта лига
... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
2018/19 10 5 2 3 23 16 17 3 Македонска петта лига

Купови[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Пчиња во нејзината историја никогаш се нема натпреварувано во Купот на Македонија .

Рекорди[уреди | уреди извор]


  • Најголема домашна победа – 9-0 (дома против ФК „Козјак“ , пријателски, 8 април 2010)
  • Најголем домашен пораз – 0-5 (против ФК „Речица“, ФК „Костурник“, ФК „Победа“ - Тромеѓа, Општинска Лига на Куманово,

10 септември 1994 Победа - Тромеѓа, 3 мај 1999 Костурник , 30 септември 2007 ФК Речица )

Голгетери[уреди | уреди извор]

Ивановски Васе
Митевски Сашо

Во Историјата на ФК Пчиња најмногу голови имаат постигнато

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]