Општинска фудбалска лига - Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Моментална сезона или издание:
2018/2019
СпортФудбал
Основана1992
ОсновачОФС Куманово
Промоција воТрета македонска фудбалска лига

Општинската фудбалска лига - Кумановоопштинска фудбалска лига во која се одвиваат фудбалски натпревари, од четврти ранг по квалитет, во Куманово и кумановскиот крај. Лигата е раководена од Општинскиот фудбалски сојуз Куманово.

Формат[уреди | уреди извор]

Лигата се состои во две лиги: Група 1 и Група 2. На крајот на сезоната, двата победници на групите играат бараж за унапредување на неутрален терен. Победничката екипа од баражот обезбедува пласман во Третата лига - Север.