Трамадол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трамадол
Систематско (IUPAC)
2-[(Dimethylamino)methyl]-1-(3-methoxyphenyl)cyclohexanol
Клинички податоци
Заштитени имињаUltram, Zytram, Ralivia, others[6]
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa695011
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
Начин на издавање
 • AU: S4 (само на рецепта)
 • CA: Класа I [2]
 • NZ: Prescription Medicine
 • UK: Class C
 • US: Schedule IV [4]
 • UN: Unscheduled
 • EU: Rx-only [3]
 • (Само со рецепт)
Склоност кон
физичка зависност
Low–moderate[1]
Начин на
примена
By mouth, intravenous (IV), intramuscular (IM), rectal
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост70–75% (by mouth), 77% (rectal), 100% (IM)[7]
Врзување за белковините20%[1]
МетаболизамLiver-mediated demethylation and glucuronidation via CYP2D6 & CYP3A4[7][8]
МетаболитиO-desmethyltramadol
N-desmethyltramadol
Почеток на дејствоLess than 1 hour (by mouth)[1]
Полувреме на елиминација6.3 ± 1.4 h[8]
Времетраење на дејството6 hours[9]
ЕкскрецијаUrine (95%)[10]
Назнака
CAS-број27203-92-5 Ок
ATC кодN02AX02 N02AJ13
DrugBankDB00193 Ок
ChemSpider31105 Ок
UNII39J1LGJ30J Ок
KEGGD08623 Ок
ChEBICHEBI:9648 Н
ChEMBLCHEMBL1066 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC16H25NO2
Моларна маса263,38 g·mol−1
Физички податоци
Точка на топење180 to 181 °C (356 to 358 °F)
 НОк (што е ова?)  (провери)

Трамадол е опиоиден аналгетик и инхибитор на репреземањето на серотонин–норепинефрин (SNRI) кој се користи во третманот на умерено силна болка.[1][13] Кога се зема преку уста во вид на формулација со брзо ослободување, дејството започнува во текот на првиот час.[1] Достапен е и во инјектибилна форма.[14] Исто така достапен е и во комбинација со парацетамол (ацетаминофен).

Во 2023, е шеесет и четврти најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 62.000 рецепти.[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Tramadol Hydrochloride“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот 12 November 2020. Посетено на 1 December 2014.
 2. „Ralivia Product information“. Health Canada. 25 April 2012. Архивирано од изворникот 8 May 2021. Посетено на 3 July 2022.
 3. „List of nationally authorized medicinal products“ (PDF). European Medicines Agency. 28 January 2021. Архивирано (PDF) од изворникот 15 July 2021. Посетено на 21 July 2021.
 4. „Ultram- tramadol hydrochloride tablet, coated“. DailyMed. 7 June 2022. Архивирано од изворникот 1 December 2021. Посетено на 3 July 2022.
 5. „Tramadol Use During Pregnancy“. Drugs.com. 14 October 2019. Архивирано од изворникот 13 April 2020. Посетено на 7 February 2020.
 6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име generics.
 7. 7,0 7,1 Brayfield, A, уред. (13 December 2013). „Tramadol Hydrochloride“. Martindale: The Complete Drug Reference. Pharmaceutical Press. Архивирано од изворникот 29 August 2021. Посетено на 5 April 2014.
 8. 8,0 8,1 „Ultram, Ultram ER (tramadol) dosing, indications, interactions, adverse effects, and more“. Medscape Reference. WebMD. Архивирано од изворникот 3 December 2013. Посетено на 28 November 2013.
 9. Dayer P, Desmeules J, Collart L (1997). „[Pharmacology of tramadol]“. Drugs. 53 (Suppl 2): 18–24. doi:10.2165/00003495-199700532-00006. PMID 9190321. S2CID 46970093.
 10. „Australian Label: Tramadol Sandoz 50 mg capsules“ (PDF). TGA eBusiness Services. 4 November 2011. Архивирано од изворникот 1 August 2016. Посетено на 6 April 2014.
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име MedlinePlus.
 12. Anvisa (31 March 2023). „RDC Nº 784 - Listas de Substâncias Entorpecentes, Psicotrópicas, Precursoras e Outras sob Controle Especial“ [Collegiate Board Resolution No. 784 - Lists of Narcotic, Psychotropic, Precursor, and Other Substances under Special Control] (португалски). Diário Oficial da União (објав. 4 April 2023). Архивирано од изворникот 3 August 2023. Посетено на 3 August 2023.
 13. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име PHR2009.
 14. British national formulary : BNF 74 (74. изд.). British Medical Association. 2017. стр. 447–448. ISBN 978-0857112989.
 15. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.