Тел Авив (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тел Авив
- транскр.
 • хебрејскиמָחוֹז תֵּל אָבִיב
Градови10
Локални совети2
Регионални совети0
Гл. градТел Авив
Површина
 • Вкупна186 км2 (72 ми2)
Население (01.01.2013)
 • Вкупно1,300,000

Округ Тел Авив (מָחוֹז תֵּל אָבִיב) — еден од шестте окрузи во Израел. Округот е најмал по површина во државата, но е најгусто населен. Округот има 1.2 милиони жители.[1] 99.0% од населението се Евреи и 1.0% Арапи. Округот е единствен кој не се граничи со друга држава, Западниот Брег или Газа. Административен центар на округот е Тел Авив.

Населени места[уреди | уреди извор]

градови локални совети

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 32°05′N 34°48′E / 32.083° СГШ; 34.800° ИГД / 32.083; 34.800