Централен округ (Израел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централен округ
- транскр.
 • хебрејски מָחוֹז הַמֶרְכָּז
Center District in Israel (+disputed).svg
Градови 18
Локални совети 22
Регионални совети 12
Гл. град Рамла
Површина
 • Вкупна 1.293 km2 (0.499 sq mi)
Население (2010)
 • Вкупно 1.854.900

Централен округ (מָחוֹז הַמֶרְכָּז, Meḥoz haMerkaz) — еден од шестте окрузи во Израел. Округот се наоѓа во централниот дел на државата и зафаќа најголем дел од висорамнината Шарон. Административен центар на округот е градот Рамла. Округот е поделен на уште 4 подокрузи: Петах Тиква, Рамла, Шарон и Реховот. Најголем град во округот е Ришон ла Цион. Според податоците од 2008 година, округот имал население од 1.730.500 жители. Според Израелското централно биро за статистика, 88% се Евреи, 8.2% се Арапи и 4% други.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

градови локални совети регионални совети

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]