Ерусалим (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерусалим
- транскр.
 • хебрејскиמחוז ירושלים
Градови2
Локални совети3
Регионални совети1
Гл. градЕрусалим
Површина
 • Вкупна652 км2 (252 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно1,029,300

Округ Ерусалим (хебрејски: מחוז ירושלים; арапски: منطقة القدس) — еден од шестте окрузи во Израел. Административен центар на округот е градот Ерусалим. Округот има површина од 652 км2, а население од 910,300 жители. 67.8% од населението се Евреи и 30.6% Арапи. 21% од Арапите во Израел живеат во овој округ, кој ги опфаќа и Западен Ерусалим и Источен Ерусалим.[1]

Мнозинството Арапи во округот се Палестинци, кои имаат право на државјанство во Израел. Нееврејското население е составено од 28.3% Муслимани, 1.8% Христијани и 1.4% други.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

градови локални совети регионални совети

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 31°45′N 35°00′E / 31.750° СГШ; 35.000° ИГД / 31.750; 35.000

  1. The Future of the Global Muslim Population
  2. „Localities and Population, by District, Sub-District, Religion and Population Group“ (PDF). Statistical Abstract of Israel. Israel Central Bureau of Statistics. 2006. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-25. Посетено на 2014-07-10.