Јудеја и Самарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јудеја и Самарија
- транскр.
 • хебрејски אֵזוֹר יְהוּדָה וְשׁוֹמְרוֹן
 • арапски يَهُوذَا وَالسَّامِرَةِ
Judea and Samaria Area in Israel (all) (semi-Israel areas hatched).svg
Градови 4
Локални совети 13
Регионални совети 6
Гл. град Ариел
Површина
 • Вкупна 5.878 km2 (2.270 sq mi)
Население (2013)
 • Вкупно 375.000 (само израелски граѓани)

Јудеја и Самарија (אֵזוֹר יְהוּדָה וְשׁוֹמְרוֹן}}, Ezor Yehuda VeShomron; арапски: يَهُوذَا وَالسَّامِرَةِ, Yahuda was-Sāmerah) — еден од шестте окрузи во Израел. Јудеја и Самарија е израелско име за Западниот Брег.[1] Округот ја зафаќа зоната Ц од Западниот Брег (Израелската контрола), без Источен Ерусалим.[2]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Областа е поделена на 8 адмиистративни региони: Менаше (областа околу Џенин), Хабика (Долината на Јордан), Самарина (областа околу Наблус), Ераим (областа околу Тулкарм), Бинјамин (областа околу Рамала), Макабим (областа околу Модин-Макавим-Реут), Гуш Ецион (областа околу Витлеем) и Јудеја (областа околу Хеброн).

Населени места[уреди | уреди извор]

градови локални совети региоанални совети

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 31°45′N 35°00′E / 31.750°СГШ 35.000°ИГД / 31.750; 35.000

  • Џонатан Каплан. „Териториите“, на страната на Еврејската Агенција за Израел:
дел 1, дел 2