Холон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холон
Округ Телавивски
Управа Град (од 1950)
хебрејски חוֹלוֹן
арапски حولون
Значење Песокче
Население 182,575 (2013)
Површина 18,927 dunams (18.927 km2; 7.308 ми)
Градоначалник Моти Сасон
Основан 1936
Координати 32°01′N 34°46′E / 32.017° СГШ; 34.767° ИГД / 32.017; 34.767Координати: 32°01′N 34°46′E / 32.017° СГШ; 34.767° ИГД / 32.017; 34.767
Мреж. место holon.muni.il
Местоположба во округот Тел Авив.

Холон (חוֹלוֹן) — град во Израел. Холон се наоѓа во крајбрежниот дел на округот Тел Авив, јужно од градот Тел Авив. Холон е дел од метрополитенската област Гуш Дан. Според податоците од 2011 година, Холон имал население од 182,575 жители.[1]

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името на хебрејски значи „песокче“/ „мал песок“.[2]

Самаритска заедница[уреди | уреди извор]

Во 1954 година, претседателот на Израел Јицхак Бен-Зви помогнал да се основа самаритски четврт во градот. Четвртот бил именуван како Неве Пинчас.[3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Холон е збратимен со:

Партнерство во:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Table 3 – Population of Localities Numbering Above 2,000 Residents and Other Rural Population“ (PDF). Israel Central Bureau of Statistics. June 30, 2010. Посетено на October 30, 2010.
  2. „The Story of Holon:Making Sand Dunes Sophisticated“. Isrealli.org. Архивирано од изворникот на 2011-02-28. Посетено на January 20, 2011.
  3. „Samaritans“. Jewishmag.com. Посетено на May 5, 2009.
  4. „Sister Cities International (SCI)“. Sister-cities.org. Архивирано од изворникот на 2015-06-13. Посетено на April 21, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]