Зауер (река): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 28 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
сНема опис на уредувањето
| watershed =
| river_system = [[Рајна]]
| tributaries_left = [[Вилц (река)|Вилц]], [[ОурУр (река)|Ур]], [[Прим (река)|Прим]]
| tributaries_right = [[Алзет]], [[Бел Ернц]] и [[Црн Ернц]]
}}
[[Ехтернах]] пред влевањето во реката [[Мозел (река)|Мозел]] во [[Васербилиг]].
 
Должината на токот изнесува 137 [[Километар|км]]. Притоки на Зауер се [[Вилц (река)|Вилц]], [[ОурУр (река)|Ур]], [[Прим (река)|Прим]], [[Алзет]], [[Бел Ернц]] и [[Црн Ернц]].
 
== Надворешни врски ==

Прегледник